منوی هتل رسپینا در شهر لاهیجان

ماسال

استان گیلان

ماسال

19 خرداد 1399

نویسنده:

رسپینا

اولسبلنگاه، از محبوب‌ترین ییلاقات ماسال است که با ویژگی‌های طبیعی خاص و دل‌نشینش، دل بسیاری از گردشگران را می‌برد

ماسال یکی از شهرهای زیبای استان گیلان است که جاذبه‌های طبیعی بسیاری دارد. آنچه ماسال را بر سر زبان‌ها انداخته ییلاقات و اقیانوس ابر آن است.  گفته شده ماسال یعنی دارای کوه، کوه وار یا کنار کوه. هنوز کسی معنی دقیق نام این منطقه و دلیل انتخاب آن را نمی‌داند. بعضی اعتقاد دارند این اسم برگرفته از «مازال» یا «مس ال» است؛ ترکیب‌هایی که معنایشان می‌شود کوهواره، کوه مانند و منسوب به کوه. با این وجود محققان این نظریه را قبول ندارند. آن‌ها می‌گویند هنوز وجه تسمیه این نام معلوم نیست.

شهر ماسال بعد از رودبار مرتفع‌ترین شهر گیلان است و کنار رودخانه‌ای به اسم خالکایی قرار گرفته. رودخانه‌ای که سرچشمه‌اش قله مرتفع شاه معلم است. این رودخانه بعد از پیمودن ۴۰ کیلومتر از میان شهر می‌گذرد. ارتفاع این شهر ۸۴ متر بالاتر از سطح دریا است و می‌توان آن را دومین شهرستان مرتفع استان گیلان پس از رودبار دانست. شهر ماسال دارای طبیعت کوهپایه‌ای و جنگلی است. آب و هوای آن در ناحیه جلگه‌ای، مرطوب و در ناحیه کوهستانی، نیمه مرطوب است. ماسال به‌دلیل کوهستانی بودن دارای زمستان‌های گرم و رطوبت بیش از ۷۵ درصد است

در قدیم به این شهر رودکنار می‌گفته‌اند. اینجا محل تشکیل شنبه‌بازاری بوده که امروزه هم برقرار است. وجود همین شنبه‌بازار باعث رشد آبادی کوچک رودکنار شد. شهرستان ماسال دو بخش مرکزی و شاندرمن دارد. بخش‌هایی که هر دوتایشان دارای طبیعتی دست نخورده و بکرند.

ماسال به‌دلیل داشتن طبیعتی سرسبز، دارای جاذبه‌های طبیعی بسیار زیادی است. در این شهر بیش از ۱۷ غار بزرگ و کوچک وجود دارد که بزرگترین آن‌ها غار آویشو است که بین مناطقی چون تائی‌بنه، انده‌چو و خماسون در بستر دره‌ای کم‌آب قرار دارد. این غار در بخش شاندرمن ماسال قرار گرفته است.

از جاذبه‌های طبیعی و زیبای ماسال منطقه جنگلی طاسکوه و آری‌دول، منطقه باستانی اسبه ریسه با غارهای بلند، گیله‌سرا، گردشگاه جنگلی ریزه‌مندان و ییلاق شالما است. ماسال را شهر آبشار نیز می‌گویند. آبشارهایی مثل ویوز در کنار ییلاق النزه در شاندرمن، آبشار خون با بیش از ۱۵ متر ارتفاع و آبشار رامینه که دارای ۱۰متر ارتفاع است، از آبشارهای مشهور این شهر هستند.

یکی دیگر از مناطق دیدنی ماسال، ییلاق‌های زیبای آن است. ییلاقات ماسال یکی از دیگری زیباترند. ییلاق‌هایی که آب و هوای آن‌ها هر کسی را به سمت خود می‌کشاند. یکی از این ییلاق‌های باصفا ییلاق اولسبلنگاه است. اولَسبِلَنگاه یک ییلاق پر جمعیت است که پر است از ساختمان‌های مسکونی چوبی. اغلب ساکنین اولَسبِلَنگاه از شهروندان ماسال هستند و برای استراحت و گذراندن فصل گرما در آنجا زندگی می‌کنند.  منطقه ییلاقات ماسال که یکی از جذاب‌ترین جاهای روستا است، دارای اقیانوس ابر زیبا و رویایی است.

راه دسترسی به اولَسبِلَنگاه

اولسبلنگاه در ارتفاعات کوه تالش و 25 کیلومتری جنوب ماسال واقع شده است. برای رفتن به این روستا از سمت رشت، باید از طریق میدان یخ‌سازی وارد جاده‌ی رشت- فومن شوید. این مسیر را ادامه دهید تا میدان آزادگان صومعه سرا برسید. این میدان را دست راست بپیچید. این مسیر را مستقیم ادامه بدهید تا به میدان انتظام برسید و وارد کمربندی بهشتی شوید که شما را به جاده‌ی رشت- آستارا می‌‌رساند. در ادامه باید وارد جاده‌ی طاهر گوراب- کلید بر شوید و این مسیر را ادامه دهید تا نهایتا به ماسال برسید. به اندازه‌ی 25 کیلومتر راه خود را از جنوب ماسال و جاده‌ی گیلوان- ماسال ادامه بدهید تا در نهایت به ییلاق با‌صفای اولسبلنگاه برسید. بهتر است بدانید که بخش بزرگی از مسیر کوهستانی است و در رانندگی باید خیلی احتیاط کنید و حتما قبل از سفر وضعیت هوایی منطقه را چک کنید تا بارش برف و باران برای شما مشکل ایجاد نکند. شما می‌توانید این مسیر را با اتومبیل شخصی یابا تور‌های گردشگری یک یا چند روزه که در رشت و شهر‌های اطراف برگزار می‌شوند، طی کنید.

آخرین مطالب
شهر رشت
استان گیلان
رشت
برای یک اقامت به یاد ماندنی آماده‌اید؟