منوی هتل رسپینا در شهر لاهیجان

رشت

استان گیلان

رشت

22 خرداد 1399

نویسنده:

رسپینا

یکی از شهرهای بسیار بزرگ ایران، رشت است. این شهر در زمره ی شهرهای بسیار پر جمعیت ایران نیز قرار می گیرد.

با وسیله شخصی از شهر تهران، حدود ۵ ساعت رانندگی دارید تا به شهر رشت در شمال ایران برسید.هر قسمت از شمال کشور جذابیت دیدنی و منحصر به فرد خود را دارد که آن را تبدیل به منطقه ای دیدنی کرده است. در نتیجه مقصدی به نام شمال را به وجود آورده اند. مقصدی که از دیرباز تا به الان، جذاب ترین مقصد هر ایرانی برای مسافرت های داخلی بوده است. یکی از این مناطقی که جز دسته بندی سفرهای شمالی می شود، شهر رشت است که از پیشرفته ترین و بزرگ ترین شهرهای ایران است.

یکی از شهرهای بسیار بزرگ ایران، رشت است. این شهر در زمره ی شهرهای بسیار پر جمعیت ایران نیز قرار می گیرد. شهر رشت با نوشتار انگلیسی Rasht به خاطر همسایگیش با دریای خزر، آب و هوایی بسیار عالی دارد. شهری بسیار سر سبز و آباد که در مرکز استان گیلان واقع شده است. از لحاظ تقسیمات جغرافیایی، رشت پایتخت بزرگ گیلان است و تنها ۲۵ کیلومتر با دریا فاصله دارد. رشت در بین شهرهای شمالی نیز لقب پرجمعیت ترین شهر شمال ایران را هم دارد. رشت به سبب ریزش باران‌های ریز و یکریز (باران ریزه) به شهر باران‌های نقره‌ای لقب داده شده است. بر اساس آمارهای منتشر شده از سوی سازمان هواشناسی، متوسط بارندگی در سال 135 روز است. 

شهر رشت در برهه‌های تاریخی و فرهنگی بسیار پیشقدم بوده و بسیاری از وقایع و اتفاقاتی که زندگی مدرن را رقم زده‌اند، برای اولین بار در رشت رخ داده‌اند. لیست اولین هایی که در رشت رقم خورده است را با هم مرور میکنیم .
–  پر باران ترین شهر ایران ( پر باران ترین منطقه خاورمیانه )
–  رشت پایتخت اولین جمهوری در قاره آسیا (جمهوری گیلان سال 1299)
–  پایتخت خوراک جهان (به انتخاب دبیرکل یونسکو، با 170 نوع غذای محلی
–  اولین شعبه بانکی ایران (اولین شعبه بانک سپه)
–  اولین کتابخانه ملی ایران (سال 1299)
–  اولین تئاتر ایران
–  اولین اتوبوس شهری ایران (سال 1270)
–  اولین خط آهن ایران و سومین خط آهن جهان (رشت – انزلی سال 1229)
–  اولین داروخانه شبانه روزی در ایران (داروخانه کارون)
–  اولین مریضخانه ملی ایران (پورسینا)
–  اولین خانه معمولین و سالمندان در ایران (توسط دکتر آرسن میناسیان)
–  اولین بازیگران زن ایرانی در تئاتر و سینما (مرحوم فرخ لقا هوشمند) و همچنین مرحوم حمیده خیرآبادی معروف به نادره که بعدها ملقب به مادر سینمای ایران گردید.
–  اولین کارخانه برق ایران
–  اولین چاپخانه و روزنامه ایران
–  اولین بلدیه ایران (شهرداری)
–  اولین مجموعه خیابان های سنگ فرش ایران
–  اولین شهری که دولت های روس و انگلیس و عثمانی و فرانسه در آن  نمایندگی سیاسی داشتند و کنسولگری دایر کردند
–  ایجاد اولین سیستمهای اِگو و کانال برای خارج سازی گنداب های شهری
–  اولین مدرسه دخترانه ایران

برخی از جاذبه های شهر رشت

میدان شهرداری رشت

نماد شهر رشت، میدان شهرداری است که در دوره ی حکومت پهلوی ها در سال ۱۳۰۵ ساخته شده است. این ساختمان را با توجه و تاثیرگیری از هنر کلاسیک ساختمان سازی اروپایی، مخصوصا معماری روسی طراحی و ساخته اند. این ساختمان بزرگ و زیبا هنوز هم شهرداری رشت بوده و علاوه بر جاذبه بودن، ساختمانی اداری نیز هست. برج ساعت و موزه پست یکی از جاذبه های موجود در ساختمان شهرداری رشت هستند.

پارک جنگلی سراوان

پارک جنگلی سراوان از قدیمی ترین عرصه های جنگلی گیلانِ که به خاطر گونه های متنوع گیاهی که داره در سطح کشور و حتی جهان کم نظیرِ. ابتدای ورودی پارک جنگلی سراوان یک آبگیر کوچک داره که فوق العاده زیباست. یک سکوی چوبی براش ساختند و دو تا قایق قو شکل هم برای گشت و گزار گذاشتند.

خانه میرزا کوچک خان جنگلی

خانه میرزا کوچک خان جنگلی، اکنون به یکی از جاذبه های گردشگریِ مهم استان گیلان و خانه یکی از بزرگترین مشاهیر ایران تبدیل شده. خانه ای قدیمی که بخش هایی از آن و اشیایی که در بخش موزه مانندی در آن باقی مانده متعلق به همان روزهایی ست که سردار جنگل در آن خانه زندگی کرده.

موزه میراث روستایی گیلان

کی از موزه های متفاوتی که در ایران می توان به سراغش رفت، موزه میراث روستایی گیلان است که در پارک جنگلی سروان رشت قرار دارد. این موزه در فضای باز و زمینی به مساحت حدود ۲۶۰ هکتار برپا شده است و تجربه ای تازه از موزه گردی را در اختیارتان قرار می دهد. در موزه میراث روستایی گیلان گویی وارد روستایی بزرگ می شوید؛ روستایی در میان طبیعت زیبا که هر خانه اش رنگ و بویی متفاوت دارد. خانه های سنتی را می بینید و در این فضا به روستاهای مختلف سر می زنید. با پوشاک و لوازم زندگی سنتی گیلانی ها آشنا می شوید، مراحل پخت غذاهای سنتی را می بینید و به صورت خلاصه دنیایی دیگر را تجربه می کنید. این موزه را می توان اولین موزه خاورمیانه در نوع خود دانست؛ جایی که تا به حال چندین جایزه و گواهینامه از سوی نهادهای ملی و بین المللی را به دست آورده است. بد نیست بدانید تاکنون 35 بنای موزه نیز در فهرست آثار ملی کشور قرار گرفته اند. 

بازار رشت

امکان ندارد که شما به رشت بروید و از بازار سنتی رشت بازدید نکنید. بازار رشت کاملا روباز است و انواع و اقسام مواد غذایی و غیر غذایی در آن به فروش می رود. اهالی شهرهای نزدیک رشت برای خرید یا فروش به اینجا می آیند.

آخرین مطالب
شهر رشت
استان گیلان
رشت
برای یک اقامت به یاد ماندنی آماده‌اید؟